Pobyt i opieka
Dla osób w podeszłym wieku, chorych lub niepełnosprawnych
Spokój, cisza, życzliwość, uśmiech otaczających osób i zieleń za oknem – tak hasłowo można opisać nasz Dom osobom, które tu jeszcze nie były.
W kameralnym, bo przeznaczonym tylko dla 39 osób, Całodobowym Domu Opieki opiekujemy się osobami, które nie mogą mieszkać samodzielnie: w podeszłym wieku, schorowanymi (np. choroba Alzheimera, skutki udaru, demencja) i niepełnosprawnymi. Mała liczba miejsc pomaga nam w zachowaniu rodzinnego charakteru domu – zazwyczaj mamy dzięki temu czas dla każdego.
Staramy się na co dzień, by nasz Dom był dostosowany do potrzeb i możliwości danego pensjonariusza oraz jak najbardziej zbliżony do warunków odpowiadających życiu w środowisku domowym i rodzinnym.
Wyposażenie
Jak wygląda w domu?
Dla pensjonariuszy jest dostępny – bez barier architektonicznych (i z podjazdem dla wózków) – cały parter. To tu mieszczą się pokoje z łazienką 1-,2-osobowe, węzeł sanitarny, jadalnia z salonem i kuchnia, w której przygotowujemy codziennie świeże, zdrowe i smaczne posiłki. Dostęp do kuchni nie jest ograniczony – można dowolnie przygotować sobie coś ciepłego do picia czy poczęstować się przekąską pomiędzy posiłkami.
W pokojach znajdują się: szafa, łóżka, stoliki nocne i krzesła. Jeśli tylko jest miejsce, zachęcamy do uzupełnienia wyposażenia o rzeczy osobiste, które sprawią, że pokój nabierze bardziej prywatnego charakteru.
Korzystamy ze swoich warzyw (marchew, pietruszka selery, pory, buraczki, ogórki itp.). Świeżo, zdrowo – jak w domu!


Jak mija dzień?
Plan dnia
Prezentujemy ramowy, codzienny harmonogram. Ale, jak to w domu, dni czasem przebiegają inaczej. Inaczej jest w święta, gdy razem świętujemy. Świętujemy imieniny, utrzymujemy kontakt ze Szkołą Podstawową w Moskorzewie, z której dzieci odwiedzają nas z występami artystycznymi z okazji Dnia Babci i Dziadka czy z okazji świąt Bożego Narodzenia. W naszym Domu rokrocznie gościmy regionalny Zespół Moskorzewianie.
Nasi podopieczni mogą przyjmować gości w dowolnych godzinach – nasz dom jest domem otwartym tak długo, jak goście szanują innych mieszkańców.
Harmonogram dnia
7.00–9.00 – pobudka i poranna toaleta
9.00–9.30 – śniadanie
9.30–13.00 – czas wolny: na czytanie, oglądanie telewizji lub filmów, spacer po parku. W tym czasie sprzątane są pokoje i dom
13.00 –13.30 – obiad
15.30 – podwieczorek
14:30 – 17:30 – czas wolny, wypełniany terapią zajęciową lub/i rehabilitacją
18.00–18.30 – kolacja
18.30–19.00 – czas wolny
19.00–20.00 – kąpiel
20.00–22.00 – przygotowanie do snu, toaleta
22.00–7.00 – cisza nocna
Opłaty
Co obejmuje miesięczna opłata?
W ramach miesięcznej opłaty otrzymują Państwo:
- pełen, nielimitowany czasowo pobyt (tak długi, jak potrzeba) z całodobową opieką wykwalifikowanych opiekunów i pielęgniarki,
- opiekę higieniczną, medyczną, terapeutyczną,
- rehabilitację (kinezyterapia i rehabilitacja przyłóżkowa),
- co najmniej 4 posiłki dziennie, w tym posiłki dietetyczne, zgodnie ze wskazaniami lekarza, – przerwę między posiłkami nie krótszą niż 4 godziny, a ostatni posiłek nie później niż o godzinie 18.00,
- swobodny dostęp do drobnych posiłków i napojów między posiłkami,
- środki higieny osobistej, środki czystości, niezbędne przybory toaletowe,
- lekarstwa zapisane przez lekarza (wizyty odbywają się zawsze na miejscu),
- środki opatrunkowe, pieluchomajtki,
- terapię zajęciową,
- propozycje spędzania czasu wolnego (udział w zajęciach, występy, imprezy, biblioteka i prasa) i działania zmierzające do usprawniania i aktywizacji mieszkańców.
Zgłoszenia
Dla zgłaszających
Przyjmujemy na pobyty długoterminowe osoby w podeszłym wieku, schorowane (cierpiące np. na demencję, chorobę Alzheimera, borykające się ze skutkami udaru czy wylewu).
Zgłaszający się do Domu Opieki pensjonariusz powinien posiadać:
- dowód osobisty,
- legitymację ubezpieczeniową,
- kopię wypisu ze szpitala oraz inne dokumenty lekarsko-lecznicze dotyczące podawania lekarstw,
- 2 sztuki odzieży nocnej,
- Kapcie,
- 2 ręczniki,
- bieliznę osobistą,
- 2 komplety wygodnego ubrania domowego oraz obuwie.
Dysponujemy zapasami odzieży nowej i używanej, którą w zależności od potrzeb oddajemy mieszkańcom nieodpłatnie.